Jak nauczyć się programowania raz, a dobrze?

Historia

Programowanie było w kręgu moich „małych” zainteresowań już od szkoły średniej. Raz nawet podjąłem próbę nauczenia się C++, korzystając z świetnych jak na tamte czasy podręczników. Cały czas moją głowę zaprząta jedno pytanie. Jak nauczyć się programowania?

„Niestety znów mi się nie udało”! Ile razy to już mówiłem sam do siebie, zły na to, że jednak programowanie jest za trudne, a ja pewnie jestem za głupi.

Czy Ty też czasem tak masz? Czy umiejętność programowania wydaje się czymś nieosiągalnym, a kolejne próby podjęcia nauki, kończą się jeszcze szybciej niż się zaczęły? Nie przejmuj się, po latach prób i niezadowolenia w końcu zrozumiałem, że problem nie tkwi w poziomie trudności. Problemem jest brak umiejętności efektywnego uczenia się. Niestety, ani szkoła, ani studia (chociaż nie wiem, czy studia powinny) nie nauczyły nas, jak się uczyć efektywnie.

Narzędzia

Jeżeli chcesz uczyć się samodzielnie i zrozumieć dogłębnie zagadnienie, tak aby wiedza została z Tobą na dłużej, użyj techniki genialnego fizyka Richard’a Feynmana. Oprócz tego, że był geniuszem, wykładał na uczelni. Jego wykłady nagrane w formie wideo można do dziś znaleźć w sieci. Technikę jaką zaproponował do nauki swoim studentom sprawdziła się dla mnie, a wierzę, że sprawdzi się też dla Ciebie. Zachęcam też do zapoznania się z historią R. Feynmana. To naprawdę nieszablonowa postać.

Mapy myśli są znanym od wielu lat narzędziem wspomagającym notowanie oraz planowanie. Pozwalają na skuteczne zobrazowanie powiązań między elementami wiedzy, grupowanie jej oraz ograniczenie ilości zapisanych kartek ;).

Jak nauczyć się programowania?

Jeżeli chcesz nauczyć się…. uczyć programowania, pobierz darmowy ebook! Stworzyłem go bazując na własnych doświadczeniach w podejściu do nauki przy użyciu wyżej wymienionych technik oraz narzędzi.
PRZEJDŹ DO STRONY EBOOKA, pobierz go i naucz się raz a dobrze. Powodzenia w budowaniu wiedzy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *